RAPORTOWANIE JPK CIT - przygotuj się na styczeń 2026
Jednolity Plik Kontrolny dla podatku dochodowego od osób prawnych (JPK CIT) to nowy wymóg raportowania danych finansowych organom podatkowym. Raportowanie obejmuje dwa typy plików: JPK_KR_PD - który odnosi się do ksiąg rachunkowych i rozliczenia CIT, oraz JPK_ST_KR - obejmujący ewidencję środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych. Daty wejścia w życie nowego obowiązku:
- wysłanie danych za rok 2025 - podatnicy o przychodach przekraczających 50 mln euro rocznie
- wysłanie danych za rok 2026 - wszyscy podatnicy CIT zobowiązani do przesyłania JPK_VAT7
- wysłanie danych za rok 2027 - wszyscy pozostali podatnicy CIT
Wymagania podstawowe
Zarządcy zobowiązani do raportowania, muszą prowadzić księgi rachunkowe w formie elektronicznej, a dane muszą być przekazywane w sposób precyzyjny i zgodny z rozporządzeniem, które określa szczegółowo wymagane informacje i struktury XML. Oznacza to w praktyce realizację dwóch najważniejszych elementów:
- Konieczność posiadania nowoczesnego rozwiązania informatycznego
Wybór w tym aspekcie oprogramowania Meritum, systemu tworzonego od podstaw dla Zarządców Nieruchomości pozwoli przygotować firmę od strony technologicznej do obsługi JPK CIT.
- Przygotowanie ewidencji księgowej realizującej wymagania Ministerstwa Finansów
Współpraca z PERFEKTLAB zagwarantuje bezpieczne i profesjonalne wsparcie w przygotowaniu ewidencji księgowej i podatkowej. Wiedza merytoryczna naszych konsultantów pozwoli uzyskać pełną zgodność rozwiązania z wymogami raportowania JPK_KR_PD i JPK_ST_KR – realizując przy tym wszystkie cele niezbędne do prowadzenia sprawozdawczości związanej z zarządzaniem nieruchomościami spółdzielni mieszkaniowej, spółki gminnej czy też wspólnoty mieszkaniowej.
Kompleksowe wsparcie służb księgowych
Kluczowym zadaniem związanym z wdrożeniem raportowania JPK CIT jest dostosowanie aktualnego planu kont, ewidencji majątku, procesów księgowych i procesu ustalania podatku CIT zarządcy do zakresu wymaganego przez struktury JPK_KR_PD i JPK_ST_KR.
Wiele szczegółowych kategorii operacji gospodarczych, np. ujęcia rezerw księgowych, rozliczania przychodów i kosztów na przełomie lat, różnice kursowe, działalność zwolniona i wielu innych operacji, które wpływają na różnice w wyniku księgowym i podatkowym podmiotu muszą znaleźć oznaczenie i odzwierciedlenie w ewidencji księgowej.
Firma PERFEKTLAB oferuje swoim klientom kompleksowe wsparcie w przygotowaniach do nowego obowiązku nie tylko w obszarze technologicznym, ale przede wszystkim w obszarze podatkowym i księgowym. Nasz zespół pomoże w analizie istniejących procesów księgowych i podatkowych, dostosowaniu ich do wymagań JPK CIT i weryfikacji pełnej zgodności z rozporządzeniem Ministra Finansów.